Понеділок, 15 серпня 2022 |

Отримати 1000 від держави за проходження повного курсу вакцинації можна буде через мобільний застосунок «Дія» після 19 грудня. Утім, скористатися цими коштами можна буде далеко не на усі потреби.

За словами Володимира Зеленського, цю бонусну тисячу можна буде витратити на абонемент у спортзал чи фітнес-клуб, на квитки у кінотеатр, театр, музей, концертний зал чи виставковий центр або ж на квитки на внутрішні авіа- та залізничні рейси.

Що важливо, для тих вакцинованих громадян, у яких немає смартфона і мобільного застосунку «Дія», зокрема для людей похилого віку, уряд розробить альтернативний спосіб отримання бонусної виплати за щеплення проти COVID-19.

Поки достименно невідомий весь механізм програми, але вже є перші деталі: як українці зможуть отримати гроші та як будуть обирати компанії, де цю 1000 гривень можна буде витратити.

Як інші держави платять за щеплення

Бонусні виплати як форма заохочення до вакцинації є доволі поширеною практикою у світі.

Наприклад, у США з кінця липня 2021 року усім повністю вакцинованим громадянам в усіх штатах видають по $100. Окрім цього, у кожному штаті діють свої окремі програми заохочення до вакцинації проти COVID-19. Так у штатах Іллінойс, Каліфорнія, Нью-Йорк та Орегон серед вакцинованих громадян розігруються різні лотереї з призовим фондом від $1 млн до $5 млн, а також серійні бонусні сертифікати на різні суми (як правило, від $50). У штаті Нью-Йорк у травні-червні 2021 року роздавали безплатні квитки на бейсбольні матчі місцевих команд для громадян, які нещодавно зробили щеплення.

У Великобританії діє державна програма, за якою громадянам віком від 18 до 30 років пропонується безплатний проїзд до місця вакцинації, а також великі знижки на їжу з собою. Уряд домовився з багатьма великими компаніями щодо знижок для повністю вакцинованих осіб. У програмі беруть участь такі компанії як Uber, Bolt, Deliveroo, National Express, Pizza Piligrims, Asda. Попри те, що у Сполученому Королівстві не передбачено додаткових бонусних грошей громадянам за повний курс щеплення, там діє програма виплат для тих громадян, які постраждали внаслідок вакцинації, і не лише проти коронавірусу. Зазначається, що особи, які втратили дієздатність після введення будь-якої авторизованої в країні вакцини, отримують компенсацію розміром £120 тисяч без оподаткування.

У Австралії ще з квітня 2021 року діє дещо інша програма заохочень. За даними Департаменту здоров’я Австралії, бонусні виплати отримують не вакциновані громадяни, а самі медустанови, як приватні практики, так і державні, які роблять щеплення. Вони отримують по $10 за кожного повністю вакцинованого пацієнта.

У Манілі, столиці Філіппін, місцева влада спершу роздавала великі мішки рису, як стимул для щеплень, а у серпні 2021 року почала розігрувати серед вакцинованих громадян корів, пише Reuters

За даними Business Insider, у Гонконзі серед щеплених проти COVID-19 осіб розігруються елітні апартаменти, вартістю близько $1.4 мільйона.

Під час засідання уряду Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що для того, аби зберегти високі темпи вакцинації та додатково мотивувати людей зробити щеплення було ухвалено рішення виплатити по 1 тисячі гривень всім повністю вакцинованим громадянам.

Кошти в розмірі 1 тисячі гривень будуть виплачені на віртуальні платіжні картки через «Дію», повідомляє Урядовий портал.

Їх можна буде витратити на квитки у кінотеатр, театр чи на концерт, на заняття спортом, подорожі Україною потягом або літаком тощо.

Жодних податків на цю 1000 гривень, за словами Прем’єр-міністра, нараховуватися не буде. Ці кошти жодним чином не вплинуть на отримання субсидії.

«Програма запрацює з 19 грудня й діятиме цього року та до кінця наступного», — зауважив Денис Шмигаль.

Прем’єр-міністр відзначив, що на програму цьогоріч буде спрямовано 3 млрд грн та ще 3 млрд грн — на початку наступного року з можливим розширенням фінансування.